2017

ROK 2017

Wystawa ‘’ Posłuchaj mnie, Polsko’’ (Escolta’m Polònia)
Jak można poznać kraj? Możesz czytać o nim książki, można go zwiedzić, można żyć tam przez długi czas. Jednak dwie młode artystki, które stworzyły projekt ”Posłuchaj mnie, Polsko” postanowiły odkryć Polskę poprzez jej mieszkańców. Projekt rozpoczął się w styczniu 2016. Autorki zrobiły wiele wywiadów z mieszkańcami polskich miast i miasteczek. Na tej wystawie prezentują wybrane odpowiedzi na dwa pytania: ”Dlaczego lubisz Polskę?” i ”Co chcesz zmienić w Polsce?” wraz z portretami pytanych osób.

Autorki projektu to Núria Ishii Balagueró, artystka audiowizualna z Barcelony, absolwentka Uniwersytetu Vic na kierunku Komunikacji Audiowizualnej. Koncentruje się przede wszystkim na filmach dokumentalnych i fotografii. Jest pasjonatką wszelkich zjawisk w kulturze i sztuce. Chce badać życie za pośrednictwem dowolnego wyrazu artystycznego. Przyjechała do Polski w listopadzie 2015 w ramach projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej ”Wolontariat Europejski”. Jest autorką fotografii w projekcie ”Posłuchaj mnie, Polsko’; oraz Virág Tajti – pomysłodawczyni projektu. Pochodzi ona z miejscowości Várpalota na Węgrzech, obecnie studiuje w Budapeszcie, jest w trakcie studiów licencjackich na kierunku wolnych mediów. Swoją przygodę z Polską rozpoczęła już w 2014 roku od współpracy z organizacją pozarządową Wiatrak z Bydgoszczy, a następnie w 2016 roku kontynuowała poznawanie naszego kraju dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej w ramach Wolontariatu Europejskiego.

Termin realizacji: 11-30.01.2017
Liczba beneficjentów: 500
Obszar realizacji: CC Drassanes Barcelona
Współorganizowany z: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, CC Drassanes

ULOTKA

ZDJĘCIA 

Tailored Offers for Adults – Fingerprints Learning 65+
Udział w drugim międzynarodowym spotkaniu. Prezentacja podsumowująca wyniki ankiet przeprowadzonych w Barcelonie i Tarragonie wśród seniorów.

Termin realizacji: 30.03-1.04.2017
Liczba beneficjentów: 12
Obszar realizacji: Lizbona (Portugalia)

INFO

MINUTE

ZDJĘCIA

Konferencja „A dónde vas España?”
Udział w II konferencji z cyklu: „¿Adónde vas, España? Przemiany polityczne w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej na przełomie XX i XXI wieku”, organizowana przez Zakład Stosunków Międzynarodowych oraz Zakład Teorii i Metodologii Badań Politologicznych Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykład o Historii i aktualnej sytuacji języka katalońskiego.

Termin realizacji: 25-26.04. 2017
Liczba beneficjentów: 500
Obszar realizacji: Zielona Góra

PROGRAM KONFERENCJI

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

WARSZTATY O HISZPANII

PLAKAT

Tailored Offers for Adults – Fingerprints Learning 65+
Udział w szkoleniu. Spotkania w instytucjach publicznych i prywatnych prowadzących działalność na rzecz aktywizacji osób starszych np. Urząd Miasta Uppsala (UPS – Uppsala Co-operation Council for Pensioners), Folkuniversitetet (Uniwersytet Trzeciego Wieku), PRO folkhögskola (Szkoła średnia dla seniorów).

Termin realizacji: 2-6.05.2017
Liczba beneficjentów: 12
Obszar realizacji: Uppsala (Szwecja)

MINUTES

ZDJĘCIA1

ZDJĘCIA2

Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”
Wystawa fotograficzna ‘’Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice’’ opowiada o losach piętnaściorga dzieci z getta warszawskiego, urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mimo, iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice – żydowscy i polscy. Spotkanie z p. Joanna Sobolewską-Pyz, przewodniczącą Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce.

Termin realizacji: 10.05.2017 – Universitat Internacional de Catalunya (UIC)
10-19.05. 2017 – wystawa na UIC
23.05-19.06.2017 – wystawa w EspaiCaixa Bruc
Liczba beneficjentów: 800
Obszar realizacji: Barcelona
Sponsor: Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Współorganizowany z: UIC, Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce, EspaiCaixa Bruc

INFO 1

INFO 2

ULOTKA PL, CAT, ES

ZDJĘCIA

WYSTAWA W ESPAI CAIXA BRUC

Spotkanie Klubu Polskiego Czytelnika
Spotkanie z p. Joanna Sobolewską-Pyz, przewodniczącą Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Rozmowa o dzieciach żydowskich ocalałych z Holocaustu dzięki polskim rodzinom. Nawiązanie do wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” aktualnie prezntowanej w Barcelonie oraz do publikacji Stowarzyszenia zawierających relacje dzieci.

Termin realizacji: 11.05.2017
Liczba beneficjentów: 15
Obszar realizacji: Księgarnia LAIE – Barcelona
Sponsor: Projekt finansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

INFO FB

Spotkanie Klubu Polskiego Czytelnika
Spotkanie z p. Barbarą Caillot Dubus, autorką międzypokoleniowych publikacji: ”Banany z cukru pudru”, “Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!”, “Notatnik Wakacyjny”, “Zeszyt Tatrzański” oraz “Na Giewont się patrzy”, nominowanej do nagrody na Najlepszą Książkę dla Dzieci 2016. Podczas spotkania można był obejrzeć film oraz zdjęcia z kulis pracy nad książkami „Banany z cukru pudru” i „Na Giewont się patrzy”.

Termin realizacji: 3.06.2017
Liczba beneficjentów: 300
Obszar realizacji: Residència Vallcarca – Barcelona
Sponsor: Projekt finansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Współorganizowany z: Szkoła Polska w Barcelonie.

ZDJĘCIA

NAGRODA

ZAPROSZENIE

Spotkania z cyklu Dyskusyjny Klub Naukowy
Temat I: Płeć społeczno- kulturowa (gender) – jak wpływa na nasze życie codzienne?
Spotkanie z udziałem seniorów katalońskich z ośrodka EspaiCaixa Bruc (21.07) oraz Polonii (25.07). Na spotkaniu dowiedzieliśmy się czym jest gender, czyli płeć społeczno-kulturowa czyli to, co rozumiemy jako kobiecość i męskość. Za tymi sposobami rozumienia działają skomplikowane mechanizmy społeczne i kulturowe, które utwierdzają nas w przekonaniu o tak zwanej naturze płci.
Temat II: Wielokulturowość i międzykulturowość – konteksty edukacyjne i polityczne
Zajęcia dla Polonii (27.07) i seniorów katalońskich (5.09) dotyczyły zjawisk wielokulturowości i międzykulturowości, kwestii rozpatrywanej na kilku płaszczyznach, między innymi w kontekście miejsca (Barcelona jako miasto tygla kultur i języków) i doświadczania emigracji (jak wygląda moje życie poza granicami Polski?).
Temat III: A co na to Einstein? czyli teoria względności dla zielonych
Zajęcia dla Polonii (5.09) dotyczące teorii względności prowadzone przez dr. Janusza Przewockiego z UAM w Poznaniu.

Termin realizacji: 21.07, 25.07, 27.07, 5.09.2017
Liczba beneficjentów: 30
Obszar realizacji: Barcelona
Współorganizowany z: P. Przemysław Szczygieł, doktorant pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i słuchacz podyplomowych studiów Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. EspaiCaixa Bruc

ZDJĘCIA

Project: Tailored offers for adults – Fingerprints Learning – opis i raporty

ARTYKUŁ

Koncert Tria „Straszni Panowie Trzej”
„Piosenka jest dobra na wszystko”, „Jesienna dziewczyna”, „Pejzaż bez Ciebie”, to tylko niektóre, znane szlagiery słynnego „Kabaretu Starszych Panów”. W latach 50. i 60.-tych nuciła je cała Polska. Dziś twórczość Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory to ciągła inspiracja dla nowych pokoleń. Przykładem jest formacja jazzowa Straszni Panowie Trzej. Zespół, założony w 2004r. już w samej nazwie zapowiada nawiązanie do piosenek Starszych Panów. I to te utwory: „Zimy żal”, „Idę cienistą stroną ulicy”, „Stacyjka „Zdrój”, „Zupełnie jak ty”, „Puk, puk, puk” czy „S.O.S.”, stanowią trzon repertuarowy zespołu „Strasznych Panów Trzech”. Muzycy w składzie: Janusz Szrom–śpiew, Andrzej Jagodziński–fortepian, Andrzej Łukasik–kontrabas, tworzą nową, zachwycającą interpretację, przy tym po raz pierwszy w jazzowym opracowaniu. Album „Straszni Panowie Trzej” w roku 2009 uzyskał status Złotej Płyty.

Termin realizacji: 15.09
Liczba beneficjentów: 250
Obszar realizacji: Barcelona, sala Luz de Gas
Sponsor: Konsulat Generalny RP w Barcelonie

ULOTKA PL/CAT/ESP 

GALERIA

TEKSTY PIOSENEK

PIOSENKA „TO BYŁO TAK”

PIOSENKA „IDZIE WIOSNA” i inne

PIOSENKA „ZAKOCHAMY SIĘ TAK JAK TRZEBA”

PIOSENKA „S.O.S.”

Spotkanie Klubu Polskiego Czytelnika
Spotkanie z udziałem Barbary i Aleksandry Karkowskiej, autorek międzypokoleniowych publikacji: ”Banany z cukru pudru”, “Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!”, “Notatnik Wakacyjny”, “Zeszyt Tatrzański” oraz “Na Giewont się patrzy”, która w czerwcu br. otrzymała Nagrodę Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego na Najlepszą Książkę dla Dzieci 2016. Podczas spotkania można było obejrzeć film oraz zdjęcia z kulis pracy nad książkami „Banany z cukru pudru” i „Na Giewont się patrzy”.

Termin realizacji: 30.09.2017
Liczba beneficjentów: 15
Obszar realizacji: Palma de Mallorca
Współorganizowany z: Stowarzyszenie Polaków na Majorce
Sponsor: Projekt finansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

ULOTKA

Wystawa Tkanin Artystycznych Krzysztofa Koraba
„Moje działania artystyczne koncentrują się na wyobraźni, duchowym postrzeganiu rzeczywistości oraz emocjonalności tkwiącej w każdym z nas. Jestem zwolennikiem ekspresyjnego podejścia do materii graficznej, rysunkowej i malarskiej. Często posługuję się motywem formy człowieka jak i odwołuję się do jego cielesności i intymności. W widzu chcę wzbudzić skrajne emocje i zmusić go do głębszej refleksji nad sobą samym. Staram się przesuwać granice poczucia estetyki i preferencji artystycznych. Tkaniny artystyczne traktuję jedynie jako medium do zrealizowania tematu, lecz medium to w sposób dla mnie przejrzysty spełnia moje oczekiwania formalne, które na tej płaszczyźnie mogą się rozwijać, budować oraz kształtować raz za razem na nowo dając kolejne możliwości pokazania tego co w żaden inny sposób nie może być pokazane.”

Termin realizacji: 10.11-11.12.2017
Liczba beneficjentów:  350
Obszar realizacji: Barcelona
Współorganizowany z: EspaiCaixa Bruc

ULOTKA PL

ULOTKA CAT

 GALERIA

PLAKAT CAT

PLAKAT PL