2019

ROK 2019

Dni Katalonii w WSKSiM w Toruniu / Jornades de Catalunya a Torun

W ramach programu Erasmus+ Stowarzyszenie Kulturalne Katalońsko-Polskie zorganizowało w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Dni Katalonii. W programie Dni znalazły się prezentacje o języku katalońskim, aktualnej sytuacji w Katalonii, Barcelonie oraz sztuce epoki modernizmu. Nie zabrakło też przysmaków lokalnej kuchni.

Termin realizacji: 25-27.02.2019
Liczba beneficjentów:  250
Obszar realizacji: Toruń
Współorganizowany z: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej

2. Warsztaty z Robótek na Paluszkach

Wbrew temu, co może się wydawać robótki na paluszkach nie są skierowane jedynie do dzieci. Oczywiście proste robótki damy radę wykonywać nawet z kilkuletnimi pociechami, ale na paluszkach można wykonywać też większe projekty z zastosowaniem różnych ściegów. W zależności od grupy i dynamiki warsztatów możemy skupić się na drobnych elementach i  tworzyć biżuterię czy dodatki, lub zabrać się za ściegi umożliwiające powstawanie ubrań, a nawet mebli. 
W naszych warsztatach wzięły udział osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z dzianiną oraz te, które już robią na drutach czy szydełku i miały ochotę spróbować czegoś nowego. 

Warsztaty poprowadziła p. Barbara Palewicz
https://tvimperium.pl/2019/04/30/sztrykowanie-na-ekranie-warsztaty-robotki-na-paluszkach-w-barcelonie/


Termin realizacji: 11.04.2019
Liczba beneficjentów: 15
Obszar realizacji: Barcelona
Współorganizowany z: EspaiCaixa Bruc.

Galeria

3. Prezentacja o Marii Skłodowskiej-Curie

Projekt mający na celu promowanie polskich postaci historycznych wśród Polonii za granicą przy współpracy z p. Anną Sroką z Centrum Młodych Liderów, organizacji młodych, ambitnych Częstochowian.

Termin realizacji: 25.04.2019
Liczba beneficjentów: 10
Obszar realizacji: Barcelona
Współorganizowany z: Centrum Młodych Liderów, EspaiCaixa Bruc.

4. Koncert zespołu Enerjazzer na Festiwalu Dixieland w Tarragonie

Festiwal Dixieland to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych nie tylko w samej Tarragonie, ale i w całej Katalonii. Wśród festiwali jazzowych w Hiszpanii jest on jedynym poświęconym stylowi dixieland. Ponadto festiwal został uznany za jeden z czterech najważniejszych festiwali dixielandowych w Europie, obok tych w Bredzie (Holandia), Dreźnie (Niemcy) czy Miszkolcu (Węgry).

Program Festiwalu Dixieland w Tarragonie 2019:
https://www.tarragona.cat/cultura/teatre-dansa-musica/musica/festival-internacional-de-dixieland/dixieland-programa

W 25 edycji Festiwalu Dixieland w Tarragonie wystąpił zespół Enerjazzer.
Zespół zajmuje 7 miejsce w rankingu JAZZ TOP 2015 i 9 w JAZZ TOP 2016 magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny”. Enerjazzer to grupa założona w roku 2007 przez puzonistę Adama Solskiego. Muzyka zespołu to stary, radosny jazz tradycyjny: Ragtime, Blues, Dixieland, New Orlean’s, Chicago, a zwłaszcza – Swing.

Skład zespołu:

Adam Solski – lider, puzon
Rafael Wojaczek – trąbka
Kazimierz „Prezes” Szkutnik – klarnet, saksofony
Wiesław Augustyn – fortepian
Jędrzej Łaciak – akustyczna gitara basowa
Grzegorz Gutowski – perkusja

Koncert współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Fot. Laia Díaz:
https://drive.google.com/drive/folders/1vBchySGkYfELTJCIccyqTNd5tIY6o-zj


Termin realizacji: 30.04.2019
Liczba beneficjentów: 500
Obszar realizacji: Tarragona 
Współorganizowany z: Konsulat Generalny RP w Barcelonie, Ajuntament de Tarragona, Colla Jove Xiquets de Tarragona.

5. Wystawa fotografii „YO” autorstwa Evy Asensio

Dwutematyczna wystawa fotografii Evy Asensio to z jednej strony projekt “YO” poświęcony kobietom, które postrzegają same siebie bez uprzedzeń, takimi, jakimi są, czyli wspaniałymi istotami, z drugiej zaś to fotografie z podróży autorki do Nepalu – kraju, gdzie nic nie pozostaje niezauważone, kraju ubogich, życzliwych ludzi, zawsze chętnych do pomocy.

NEPAL Un viaje inolvidable por un país maravilloso, donde nada pasa desapercibido. De gente humilde, amable, siempre dispuesta a ayudar con una sonrisa que toca el alma. Esta exposición la dedico a todos ellos. 

YO El proyecto “YO” coge vida con esta primera exposición de fotografía dedicada a la mujer, donde puede expresarse en plenitud y conectar consigo misma, desde su fuerza o su debilidad, para admirarse sin prejuicios y verse como lo que es, una mujer increíble.  

Eva Asensio

Termin realizacji: 27.05 – 7.06.2019
Liczba beneficjentów: 300
Obszar realizacji: Barcelona 
Współorganizowany z: Cambra de Ciència i Economia Catalanopolonesa, EspaiCaixa Bruc.

6. Spotkanie z Montserrat Cornet

Spotkanie z katalońską pisarką – Montserrat Cornet, autorką opowiadań, powieści oraz sztuk teatralnych.

Montserrat barwnie, a przy tym ciekawie opowiadała o całokształcie swojej  literackiej twórczości. Jej pierwsza książka „Entre dos estius”, stała się przypadkowo pomocną ”terapią” dla wielu kobiet, autorka opowiadała o udziale w konkursach literackich, o niesamowitej przyjaźni z Teresą Pàmies, o podróży do Sankt Petersburga w poszukiwaniu mostu skonstruowanego przez jej dziadka – katalońskiego inżyniera, o swoich wrażeniach z Polski z lat 80-tych ubiegłego wieku gdzie mieszka jej syn z rodziną , wreszcie o fascynacji postacią Santiago Rusiñola oraz o swoich sztukach teatralnych. Cała twórczość Montserrat Cornet jest ciekawa i ponadczasowa, a przy tym warta poświęcenia uwagi wszystkim jej dziełom. 

Zapraszamy do lektury!?

Termin realizacji: 17.10.2019
Liczba beneficjentów: 20
Obszar realizacji: Barcelona 
Współorganizowany z: EspaiCaixa Bruc.

7. Prezentacja o Stanisławie Moniuszce

Prezentacja multimedialna o Stanisławie Moniuszce, w ramach promocji polskiej kultury i sztuki.

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a nade wszystko twórcy polskiej opery narodowej.

Termin realizacji: 25.10.2019
Liczba beneficjentów: 35
Obszar realizacji: Barcelona 
Współorganizowany z: EspaiCaixa Bruc.

8. Dni Katalonii w Lublinie / Jornades de Catalunya a Lublin

W ramach programu Erasmus+ zorganizowaliśmy w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji oraz w Międzynarodowym Liceum
Ogólnokształcącym im. Paderewskiego w Lublinie Dni Katalonii. W programie Dni znalazły się wykłady o architekturze Antoniego Gaudí, malarstwie Salvadora Dalí i Joana Miró, prezentacje o historii i geografii Katalonii, o aktualnej sytuacji w Katalonii oraz o postaci Rajmunda Llulla. Nie zabrakło też konkursów i przysmaków lokalnej kuchni.

Termin realizacji: 4-7.11.2019
Liczba beneficjentów: 400
Obszar realizacji: Lublin (Polònia) 
Współorganizowany z: Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące im. Paderewskiego w Lublinie, Universitat Internacional de Catalunya, La Salle de Gràcia (Barcelona), Stowarzyszenie Kulturalne Szkoła Polska, Stowarzyszenie Catalunya Polska, Generalitat de Catalunya.

9. Koncert Polonijny z okazji Święta Narodowego 11 listopada

Koncert patriotyczny w ramach obchodów Święta Narodowego i 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Utwory na fortepian Frederyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz polskie pieśni patriotyczne wykonała polska pianistka p. Joanna Wielec.

Koncert współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

https://barcelona.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/swieto_narodowe_11_listopada_w_barcelonie

Termin realizacji: 2.12.2019
Liczba beneficjentów: 100
Obszar realizacji: Barcelona 
Współorganizowany z: Konsulat Generalny RP w Barcelonie, Universitat de Barcelona.

10. Projekt w ramach Erasmus+ „City women, country women – Wspieranie w zdobywaniu kompetencji kluczowych”

Stowarzyszenie bierze udział w dwuletnim międzynarodowym projekcie w ramach Erasmus+ „City women, country women – Wspieranie w zdobywaniu kompetencji kluczowych”. Koordynatorem projektu jest Fundacja Family Center, a partnerami organizacje z Włoch, Jordanii, Turcji, Hiszpanii i Polski. W dniach 5-6 grudnia br. odbyło się pierwsze spotkanie partnerów (I TPM) w Rzymie.

dav
dav
dav